Damasko - DA363
DA363 DA 363
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA363 (aka: DA363) |
| Name: | DA363 DA 363 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
A dynamic three-hand watch. Equipped with an inner bezel (Rehaut), it is the big sister of the DA 36! With the DA363 model, Damasko has elevated the appearance of this modern pilot watch to a more exciting level with special colors – for individualists who love the risk of new challenges. Thanks to the new case, design functionality and sportiness reach their highest level.