Damasko - DA363.black
DA363.black DA 363 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA363.black (aka: DA363black) |
| Name: | DA363.black DA 363 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The inner bezel with its gradation allows the most precise time recording in split seconds. Tested according to DIN standard, this pilot watch is shockproof, anti-magnetic and withstands a water pressure of at least ten bars. Through the ice-hardened stainless steel and the additional internal protective case, it forms a protective shield against any kind of external influences. The combination of matte black exterior and dial bestows the watch a mysterious character.