Damasko - DA36.black
DA36.black DA 36 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA36.black (aka: DA36black) |
| Name: | DA36.black DA 36 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA36 black version possesses the extremely hard DAMEST® coating. The watch has a very extravagant look due to its dark design and appears slim on the arm of the wearer. The uniqueness of this model is also underlined by the striking hand profile. The reliable perception under difficult conditions is ensured by the long-lasting luminous coating on the numerals as well as the hour, minute and second hands.