Damasko - DA37
DA37 DA 37
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA37 (aka: DA37) |
| Name: | DA37 DA 37 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The black and white colors reflect the dynamic and modern design concept of this watch. There are no colored items on the dial of this version. The watch is perfectly readable and offers excellent night readability as a result of the complete coating of the dial with luminous color.