Damasko - DA373.black
DA373.black DA 373 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA373.black (aka: DA373black) |
| Name: | DA373.black DA 373 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 37 black version again significantly increases the contrast, but it remains restrained and classic through the matte finish of the case as well as the dial and hands. A technical watch, pure in black and white – with inner bezel (Rehaut), which elevates the functionality of classical timepieces to a new level of precise minute readability.