Damasko - DA37.black
DA37.black DA 37 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA37.black (aka: DA37black) |
| Name: | DA37.black DA 37 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The version DA 37 black significantly increases the contrast again but it remains restrained and classic through the matte finish of the case as well as the dial and hands. A purely technical watch with uncompromising design, pure in black and white.