Damasko - DA38
DA38 DA 38
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA38 (aka: DA38) |
| Name: | DA38 DA 38 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The model DA38 has an intense contrast because of its harmonious color scheme between black, blue and white. The shape of the numerals is simple and clear, not decorative yet also not overly minimalist, but flat and sturdy.