Damasko - DA42
DA42 DA 42
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA42 (aka: DA42) |
| Name: | DA42 DA 42 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The color orange stands for courage and strength. Also the model DA42 counts on colored accents thus, the second hand and the Bilight also gleam in deep orange. The fully hardened case is provided with an integrated anti-magnetic field protection; an extremely resistant anti-reflecting sapphire crystal and also both-side rotating bezel those give the design the perfect finish and make this timepiece to a strong companion. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring