Damasko - DA42.black
DA42.black DA 42 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA42.black (aka: DA42black) |
| Name: | DA42.black DA 42 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The model DA42 black is a true all-rounder, perfect for sporty, elegant or business events. The interaction of black and orange forms a strong partner for your wrist. Also the DAMASKO technologies like the hardened both-side rotatable bezel, the anti-magnetic field protection and the screwed crown with crown protection justify this significant companion. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring