Damasko - DA43
DA43 DA 43
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA43 (aka: DA43) |
| Name: | DA43 DA 43 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Orange stands for energy and optimism. The DA43 is the perfect accessory due to the significant coloring. This timepiece presents itself confident especially of the hardened bezel which is rotatable in both directions. The integrated ceramic ball detents ensure an accurate positioning through the years. Furthermore, this model convinces with its clear dial coated with special luminous paint. Also at night the DA43 is always a loyal companion because of the extraordinary light storage capacity. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring