Damasko - DA44
DA44 DA 44
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA44 (aka: DA44) |
| Name: | DA44 DA 44 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The design of the classic three-hand models is complemented by a bidirectional rotating bezel, a special feature of the case. All DAMASKO rotating bezels are hardened and have ceramic ball detents of the highest quality for accurate positioning over many years. Add to this that the bezel insert is also hardened and furnished with a DAMEST® coating. Thus the rotating ring insert is extremely scratch resistant. A unique feature is the centrally sealed luminous dot at 12 o’clock on the bidirectional rotating ring. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring