Damasko - DA44.black
DA44.black DA 44 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA44.black (aka: DA44black) |
| Name: | DA44.black DA 44 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA44 black looks extremely sporty thanks to the bezel with its white numerals and red design elements. The black DAMEST® coating uniquely protects the ice-hardened stainless steel case from shocks and other external influences. It is not only perfect as an everyday watch but also as a sporting or professional watch due to its functionality and excellent robustness. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring