Damasko - DA45
DA45 DA 45
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA45 (aka: DA45) |
| Name: | DA45 DA 45 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA45 model inverts the b/w color of the dial of the DA44. The hardened bezel is rotatable in a clockwise direction as well as against it. It has ceramic ball detents of the highest quality for accurate positioning over many years. The second hand is painted with a special red color and just like the white dial coated with Super-LumiNova, making the watch glow both at dusk and at night. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring