Damasko - DA45.black
DA45.black DA 45 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA45.black (aka: DA45black) |
| Name: | DA45.black DA 45 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 45 black version looks simultaneously exotic and classic with its DAMEST® coating and the white dial. For optimum readability of the likewise fully hardened bezel, the numerals are designed with white paint and a white triangle that contains a red Bilight as a main marking. Due to the ceramic ball detents it engages fully and exactly at each minute gradation. For optimum readability, the dial is covered with white luminous color. The watch contrasts with its black case and adds the rally color red as a sporty detail. A watch for design purists. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring