Damasko - DA46.black
DA46.black DA 46 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA46.black (aka: DA46black) |
| Name: | DA46.black DA 46 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The black version particularly emphasizes the essential character of the watch, which is manufactured from a solid block of steel. The black dial forms a consistent line with the numbers on the rotating bezel and the white stitching on the watch band. The bezel is hardened as well and provided with a DAMEST® coating. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring