Damasko - DA47
DA47 DA 47
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA47 (aka: DA47) |
| Name: | DA47 DA 47 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This DA47 model was designed as a functional instrument watch. It provides a perfect readability of the time as well as perfect functional operation of the rotating bezel at all times – even during low visibility – thanks to the dial and the white numbers on the bezel being coated with luminous material. Thanks to the ceramic ball detents it fully engages at each minute gradation. Rotating bezel insert options: 60-minute countdown or 12-hour ring