Damasko - DH1.0
DH1.0 DH 1.0
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DH1.0 (aka: DH10) |
| Name: | DH1.0 DH 1.0 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DH1.0 is especially developed for hunting. Having this timekeeper on your wrist you always have a reliable accompanist in the preserve. Robust, poor in reflecting and perfect readable distinguishes it under all weather conditions. By using the ice-hardened stainless steel this top timekeeper is four times more resistant than other ones of steel and thus it withstands all adversities. The green NATO strap rounds the appearance of the watch perfectly off. Reference DH 1.0 has a black dial and is fitted a green NATO strap