Damasko - DK10
DK10 DK 10
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DK10 (aka: DK10) |
| Name: | DK10 DK 10 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DK10 with black dial features the first automatic manufactory calibre A35-1 developed by DAMASKO itself, with leading-edge technologies such as the spring made of poly-silicon. The anchor wheel made of silicon never has to be lubricated since the friction is minimal. It is lighter and stronger than steel, anti-magnetic and dimensionally stable. The lower inertia level significantly improves the energy balance of the movement. Reference DK10 has a black dial and is fitted a stainless steel bracelet.