Damasko - DK10
DK10 DK 10 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DK10 (aka: DK10) |
| Name: | DK10 DK 10 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The sporty character of the DK10 black cannot be overlooked and gets heads turning. The center of the timepiece is the manufactory movement A35-1, which can be viewed through its glass base. The technology and love for craftsmanship that join forces in this watch make the hearts of watch lovers with a penchant for “Made in Germany” beat faster. Reference DK10.black has a black dial and is fitted a black leather strap.