Damasko - DK11
DK11 DK 11 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DK11 (aka: DK11) |
| Name: | DK11 DK 11 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DK11 with its white dial features the first automatic manufactory calibre A35-1 developed by DAMASKO itself, with leading-edge technologies such as the poly-silicon spring. The calibre oscillates at 28,800 vibrations per hour. Moreover, it is both anti-magnetic according to DIN 8309, as well as shock-proof according to DIN 8308, which enhances the suitability for daily use of this watch. Reference DK11 has a white dial and is fitted a black leather strap.