Damasko - DK14
DK14 DK 14 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DK14 (aka: DK14) |
| Name: | DK14 DK 14 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The combination of matte black exterior and dial gives the DK 14 black version an elegant, highly expressive character. Through a glass base, the heart of this watch and especially the love for precision engineering and accuracy become visible to the observer. Reference DK14 has a black dial and is fitted a black leather strap.