Damasko - DK15
DK15 DK 15
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DK15 (aka: DK15) |
| Name: | DK15 DK 15 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
An extravagant design sets the DK 15 apart from other models. The small second at 9 o’clock. This watch appeals to individualist target audiences. This model is additionally equipped with the automatic movement made by the manufactory and shines with all the technologies DAMASKO has to offer. Reference DK15 has a white dial and is fitted a stainless steel bracelet