Dan Henry - 1970-44-Grey
1970-44-Grey Dan Henry 1970 Automatic Diver 44 Black-Grey / Stainless Steel
| Brand: | Dan Henry |
|---|---|
| Family: | 1970 |
| Reference: | 1970-44-Grey (aka: 1970-44-Grey) |
| Name: | 1970-44-Grey Dan Henry 1970 Automatic Diver 44 Black-Grey / Stainless Steel |
| Limited: | Yes, 1970 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Dan Henry 1970 is a dive watch with internal rotating bezel, inspired dual crown Super Compressor divers made by EPSA. It is available in either 40 or 44mm variations, both of which are powered by the self-winding caliber NH35 by TMI / Seiko. This version has the larger 44mm case and a grey minute ring.