Daniel Roth - DR0011YG-01
DR0011YG-01 Tourbillon Souscription Yellow Gold / Silver
| Brand: | Daniel Roth |
|---|---|
| Family: | LVMH |
| Reference: | DR0011YG-01 (aka: DR0011YG-01) |
| Name: | DR0011YG-01 Tourbillon Souscription Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Daniel Roth Tourbillon Souscription DR0011YG-01 is the first watch of the Daniel Roth brand released after the LVMH-funded resurrection. It is based on the original 1998 Daniel Roth tourbillon, but features several updates such as reworked lugs, modernized typography, and a redesigned crown. A limited edition of 20 pieces, the watch features a yellow gold case.