Doxa - 821.10.021.20
821.10.021.20 SUB 300 Searambler
| Brand: | Doxa |
|---|---|
| Family: | SUB 300 |
| Reference: | 821.10.021.20 (aka: 8211002120) |
| Name: | 821.10.021.20 SUB 300 Searambler |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Doxa Sub 300 has a tonneau-shaped stainless steel case modelled after the original 1967 diver, which holds a self-winding movement with date in the form of caliber 2824-2. Reference 821.10.021.20 has a Silver dial.