Doxa - 822.70.101AQL.20
822.70.101AQL.20 SUB 300 Carbon Aqua Lung US Divers
| Brand: | Doxa |
|---|---|
| Family: | SUB 300 |
| Reference: | 822.70.101AQL.20 (aka: 82270101AQL20) |
| Name: | 822.70.101AQL.20 SUB 300 Carbon Aqua Lung US Divers |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Doxa Sub 300 Carbon has a forged carbon case surrounding a pressure-resistant titanium chamber, which holds a self-winding movement with date in the form of caliber 2824-2. Reference 822.70.101AQL.20 furthermore has a forged carbon dial.