Doxa - 840.10.361.10
840.10.361.10 SUB 300T Divingstar / Bracelet
| Brand: | Doxa |
|---|---|
| Family: | SUB 300 |
| Reference: | 840.10.361.10 (aka: 8401036110) |
| Name: | 840.10.361.10 SUB 300T Divingstar / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1200.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Doxa SUB 300T has a tonneau-shaped stainless steel case modelled after the original 1969 SUB 300T Conquistador -one of the first commercially available watches with helium release valve-, updated with technical refinements such as waterproofing up to 120 bars. Power comes from a self-winding movement with date in the form of caliber 2824-2. Reference 840.10.361.10 has a Yellow dial.