Eberhard - 41043-01
41043-01 Scientigraf Stainless Steel / Black
| Brand: | Eberhard |
|---|---|
| Family: | Scientigraf |
| Reference: | 41043-01 (aka: 41043-01) |
| Name: | 41043-01 Scientigraf Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Eberhard Scientigraf 41043-01 was introduced in 2021. This watch, inspired by the original 1961 Scientigraf, features a stainless steel case of 41.00mm with Faraday cage to protect against magnetic influences, and a Black dial with triangular markers and Arabic numerals at the cardinal points.