Elka Watch Co. - D01-0808
D01-0808 D-Series Stainless Steel / Silver / Leather
| Brand: | Elka Watch Co. |
|---|---|
| Family: | D-Series |
| Reference: | D01-0808 (aka: D01-0808) |
| Name: | D01-0808 D-Series Stainless Steel / Silver / Leather |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Elka Watch Co. D-Series D01-0808 has a Stainless Steel case of 40.80mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber G100, a self-winding movement from La Joux Perret with a power reserve of 68 hours.