Elka Watch Co. - D07-1001
D07-1001 D-Series Stainless Steel / Black / Milanese
| Brand: | Elka Watch Co. |
|---|---|
| Family: | D-Series |
| Reference: | D07-1001 (aka: D07-1001) |
| Name: | D07-1001 D-Series Stainless Steel / Black / Milanese |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Elka Watch Co. D-Series D07-1001 has a Stainless Steel case of 40.80mm and a Black dial. This watch is powered by caliber G100, a self-winding movement from La Joux Perret with a power reserve of 68 hours.