Elka Watch Co. - X03-0901
X03-0901 X-Series Stainless Steel / Blue / NATO
| Brand: | Elka Watch Co. |
|---|---|
| Family: | X-Series |
| Reference: | X03-0901 (aka: X03-0901) |
| Name: | X03-0901 X-Series Stainless Steel / Blue / NATO |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Elka Watch Co. X-Series X03-0901 has a Stainless Steel case of 40.80mm and a Blue dial with Arabic numerals from 00 to 55. This watch is powered by caliber G100, a self-winding movement from La Joux Perret with a power reserve of 68 hours.