Elka Watch Co. - X14-0804
X14-0804 X Ace Jewelers Diversity Series Stainless Steel / Blue / Hebrew
| Brand: | Elka Watch Co. |
|---|---|
| Family: | X-Series |
| Reference: | X14-0804 (aka: X14-0804) |
| Name: | X14-0804 X Ace Jewelers Diversity Series Stainless Steel / Blue / Hebrew |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Hebrew Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Elka Watch Co X-Series X14-0804 is a limited edition of 25 pieces that was created for Ace Jewelers as part of the 'Diversity Series' - a series of watches with Arabic, Hebrew, Hindi and Chinese numerals. Contrary to the regular production X-Series, these watches do not feature a date window.