Elka Watch Co. - X-heroes
X-heroes X-Heroes
| Brand: | Elka Watch Co. |
|---|---|
| Family: | X-Series |
| Reference: | X-heroes (aka: X-heroes) |
| Name: | X-heroes X-Heroes |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Elka Watch Co. X-Heroes is a limited edition of 25 pieces created with Heroes publishing. This watch has a PVD-coated stainless steel case and a black dial with the Heroes logo at 5:00.