Eterna - 2961.69.11.1295
2961.69.11.1295 Centenaire Date 32mm
| Brand: | Eterna |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | 2961.69.11.1295 (aka: 296169111295) |
| Name: | 2961.69.11.1295 Centenaire Date 32mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Eterna Centenaire Date is a self-winding wristwatch inspired by a model Eterna introduced for its 100th anniversary in 1956. It is available in either 40mm (2960.69.11.1272, Sellita SW300) or 32mm (2961.69.11.1295, ETA 2671). Both versions have a rose gold case paired with a silver dial.