Excelsior Park - EP95004-PE
EP95004-PE Chronograph Stainless Steel / Salmon / Perpetuel
| Brand: | Excelsior Park |
|---|---|
| Family: | Chronograph |
| Reference: | EP95004-PE (aka: EP95004-PE) |
| Name: | EP95004-PE Chronograph Stainless Steel / Salmon / Perpetuel |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Excelsior Park Chronograph reference EP95004-PE was introduced in 2022 as a special edition for Perpétuel. This watch is based on a 1950's original by the resurrected brand. The Stainless Steel case measures 38.90mm. Power comes from Sellita's caliber SW510 BH b, a hand-wound movement with chronograph. The dial is Salmon. This watch is delivered with both a solid as well as a see-through back. The listed height is with the see-through back fitted.