Formex - 2100.3.2012.213
2100.3.2012.213 Diver Quartz GMT White / Calf
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Diver |
| Reference: | 2100.3.2012.213 (aka: 210032012213) |
| Name: | 2100.3.2012.213 Diver Quartz GMT White / Calf |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Formex Diver is a dive watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 2100.3.2012.213 is powered by caliber 515.24 D. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a stainless steel case crowned by an aluminum inlay calibrated for 60 minutes. The dial is white and black.