Formex - 2100.9.7074.216
2100.9.7074.216 Diver Automatic Red / Calf
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Diver |
| Reference: | 2100.9.7074.216 (aka: 210097074216) |
| Name: | 2100.9.7074.216 Diver Automatic Red / Calf |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Formex Diver is a dive watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 2100.9.7074.216 is powered by caliber 2824-2. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a PVD-coated stainless steel case crowned by an aluminum inlay calibrated for 60 minutes. The dial is red.