Formex - 1200.1.8021.311
1200.1.8021.311 Element Automatic Chronograph Full Steel / Black / Croco
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Element |
| Reference: | 1200.1.8021.311 (aka: 120018021311) |
| Name: | 1200.1.8021.311 Element Automatic Chronograph Full Steel / Black / Croco |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Element Automatic Chronograph blends elements of diver, pilot and sport watches. The tested and proven Swiss Made Valjoux 7750 Automatic movement is housed in a 46.00mm stainless steel case which features Formex' patented Case Suspension System. Reference 1200.1.8021.311 has a black dial. It is fitted with a leather strap with croco print.