Formex - 0330.1.7321.322
0330.1.7321.322 Essence Automatic Black / Croco
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Essence |
| Reference: | 0330.1.7321.322 (aka: 033017321322) |
| Name: | 0330.1.7321.322 Essence Automatic Black / Croco |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
With the Essence, Formex aimes to combine elegance and robustness in a Swiss mechanical high precision timepiece. The stainless steel case features the patented Case Suspension System. Waterproof to 100 meters and finished by hand, it holds the self-winding ETA 2824-2. Ref. 0330.1.7321.322 has a black dial. It comes on an croco-print calf leather strap with a carbon fiber composite folding clasp with patented Micro-Adjustment System.