Formex - 0330.4.6339.714
0330.4.6339.714 Essence Leggera Automatic Chronometer Electric Blue / Calf
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Essence |
| Reference: | 0330.4.6339.714 (aka: 033046339714) |
| Name: | 0330.4.6339.714 Essence Leggera Automatic Chronometer Electric Blue / Calf |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Essence Leggera is an ultra-light high-precision timepiece. The 50g (1.76oz) case made of Carbon Fiber Composite was entirely developed in-house. Bezel and crown are made of scratch-proof Zirconium Oxide ceramic. Inside ticks the self-winding STP1-11 movement. Reference 0330.4.6339.714 has an 'Electric Blue' dial. It is fitted with a calf leather strap with a carbon fiber composite folding clasp with patented Micro-Adjustment System.