Formex - 0330.4.6399.910
0330.4.6399.910 Essence Leggera Automatic Chronometer Forged Carbon / Rubber
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Essence |
| Reference: | 0330.4.6399.910 (aka: 033046399910) |
| Name: | 0330.4.6399.910 Essence Leggera Automatic Chronometer Forged Carbon / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Forged Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Essence Leggera is an ultra-light high-precision timepiece. The 50g (1.76oz) case made of Carbon Fiber Composite was entirely developed in-house. Bezel and crown are made of scratch-proof Zirconium Oxide ceramic. Inside ticks the self-winding STP1-11 movement. Reference 0330.4.6399.910 has a dial made of forged carbon. It is fitted with a nylon strap with a carbon fiber composite folding clasp with patented Micro-Adjustment System.