Formex - 3100.1.8140.910
3100.1.8140.910 Motorsport Automatic Chronograph Red Bezel / Black / Rubber
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Motorsport |
| Reference: | 3100.1.8140.910 (aka: 310018140910) |
| Name: | 3100.1.8140.910 Motorsport Automatic Chronograph Red Bezel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Motorsport Automatic Chronograph is a chronograph watch inspired by the fast-paced world of motorsports. Ref. 3100.1.8140.910 has a stainless steel case fitted with the brand's patented suspension system. The bezel is made red aluminum. The self-winding movement, caliber 7750, is housed in a titanium container.