Formex - 3100.9.8299.110
3100.9.8299.110 Motorsport Automatic Chronograph PVD / Carbon Bezel / Black / Limited Edition / Bracelet
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Motorsport |
| Reference: | 3100.9.8299.110 (aka: 310098299110) |
| Name: | 3100.9.8299.110 Motorsport Automatic Chronograph PVD / Carbon Bezel / Black / Limited Edition / Bracelet |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Motorsport Automatic Chronograph is a chronograph watch inspired by the fast-paced world of motorsports. Ref. 3100.9.8299.110 has a PVD-coated stainless steel case fitted with the brand's patented suspension system. The bezel is made of carbon fiber. The self-winding movement, caliber 7750, is housed in a titanium container.