Formex - 1100.1.3040.100
1100.1.3040.100 Pilot Quartz Chronograph Silver / Bracelet
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.1.3040.100 (aka: 110013040100) |
| Name: | 1100.1.3040.100 Pilot Quartz Chronograph Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.1.3040.100 is powered by caliber 5040.D. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a stainless steel case. The dial is silver.