Formex - 1100.1.7020.910
1100.1.7020.910 Pilot Automatic Black / Rubber
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.1.7020.910 (aka: 110017020910) |
| Name: | 1100.1.7020.910 Pilot Automatic Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.1.7020.910 is powered by caliber SW200-1 a. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a stainless steel case. The dial is black.