Formex - 1100.1.8020.910
1100.1.8020.910 Pilot Automatic Chronograph Black / Rubber
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.1.8020.910 (aka: 110018020910) |
| Name: | 1100.1.8020.910 Pilot Automatic Chronograph Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.1.8020.910 is powered by caliber 7750. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a stainless steel case. The dial is black.