Formex - 1100.1.8030.243
1100.1.8030.243 Pilot Automatic Chronograph Blue / Croco
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.1.8030.243 (aka: 110018030243) |
| Name: | 1100.1.8030.243 Pilot Automatic Chronograph Blue / Croco |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.1.8030.243 is powered by caliber 7750. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a stainless steel case. The dial is blue, as is the calf leather strap with crocodile pattern.