Formex - 1100.4.3044.110
1100.4.3044.110 Pilot Quartz Chronograph PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.4.3044.110 (aka: 110043044110) |
| Name: | 1100.4.3044.110 Pilot Quartz Chronograph PVD / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.4.3044.110 is powered by caliber 5040.D. The movement is housed in a titanium container, which in turn is fitted in a PVD-coated stainless steel case. The dial is silver.