Formex - 1100.9.8199.110
1100.9.8199.110 Pilot Automatic Chronograph PVD / Carbon Fibre / Limited Edition / Bracelet
| Brand: | Formex |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 1100.9.8199.110 (aka: 110098199110) |
| Name: | 1100.9.8199.110 Pilot Automatic Chronograph PVD / Carbon Fibre / Limited Edition / Bracelet |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Formex Pilot watch is an aviation watch characterized by an oversized case with the brand's patented suspension system, and an large and legible dial. Reference 1100.9.8199.110 is powered by caliber 7750. The movement is housed in a titanium container, fitted in a stainless steel PVD-coated case. The dial is made of carbon fibre.