Fortis - 623.10.41
623.10.41 Spacematic Classic
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Fortis Spacematic classic has a stainless steel case of 42mm and a black dial with radially arranged Arabic numerals. It is a limited edition of 2012 pieces.